TotalPoll 3 - en to it translation catalogue (399 entries)

en: Invalid argument passed
it: Argomento invalido accettato

en: Title
it: Titolo

en: Results Shortcode
it: Risultati Shortcode

en: Total votes
it: Voti Totali

en: Date
it: Data

en: You need to <a href="%s">enter your Envato license key</a> in order to update TotalPoll.
it: Hai bisogno di una <a href="%s">enter your Envato license key</a> per poter aggiornare TotalPoll.

en: TotalPoll Extensions
it: Estensioni TotalPoll

en: Extensions
it: Estensioni

en: TotalPoll Templates
it: Stili Totalpoll

en: Templates
it: Stili

en: TotalPoll Store
it: Negozio TotalPoll

en: Store
it: Negozio

en: TotalPoll Tools
it: Accessori TotalPoll

en: Tools
it: Accessori

en: TotalPoll About
it: A proposito di TotalPoll

en: About
it: A proposito

en: TotalPoll Update
it: Aggiornamento TotalPoll

en: Update
it: Aggiornamento

en: TotalPoll Support Center
it: TotalPoll Centro Assistenza

en: Support / Help
it: Assistenza

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Done
it: Fatto

en: Welcome!
it: Benvenuto!

en: You can access to your polls and TotalPoll features from this menu.
it: Puoi accedere ai tuoi sondaggi e alle altre caratteristiche di TotalPoll da questo menù.

en: New poll
it: Nuovo Sondaggio

en: You can create your first poll from this page.
it: Puoi creare il tuo primo sondaggio da questa pagina.

en: From this page you can manage TotalPoll extensions.
it: Da questa pagina potrai gestire le estensioni di TotalPoll.

en: From this page you can manage manage TotalPoll templates.
it: Da questa pagina potrai gestire gli stili di TotalPoll.

en: Extend TotalPoll functionality and appearance with premium extensions and templates.
it: Estendi le funzionalità e l' aspetto di TotalPoll con le estensioni e gli stili premium.

en: Tools for importing, exporting and migrating polls.
it: Strumenti per importare, esportare e migrare i sondaggi.

en: Receive updates by activating TotalPoll via Envato license key.
it: Ricevi gli aggiornamenti attivando TotalPoll tramite la Envato License Key.

en: Visit this page if you need any help with TotalPoll.
it: Visita questa pagina se hai bisogno di aiuto con TotalPoll.

en: First things first, let's give the poll a title i.e. Favorite colors.
it: Per prima cosa dai al tuo sondaggio un titolo, ad esempio "Colori Preferiti".

en: Question
it: Domanda

en: And of course a question i.e. What is your favorite colors.
it: Ed ovviamente una domanda, ad esempio "Quale è il tuo colore preferito".

en: Choices
it: Scelte

en: Now let's introduce poll choices i.e. Red, green and blue.
it: Ora introduci le opzioni per il sondaggio, ad esempio "Rosso, Verde e Blu".

en: Bulk insertion
it: Inserimento di massa

en: Protip: Use bulk insertion when you have already a list of choices.
it: Consiglio: Usa l' inserimento di massa quando hai già una lista di opzioni per il sondaggio.

en: Limitations
it: Limitazioni

en: Set limitations to match your needs.
it: Stabilisci delle limitazioni in base al tuo bisogno

en: Results
it: Risultati

en: Change results settings to match your needs.
it: Cambia le opzioni dei risultati in base ai tuoi bisogni.

en: Change choices settings to match your needs.
it: Cambia le opzioi delle scelte in base ai tuoi bisogni.

en: Custom fields
it: Campi personalizzati

en: You can manage custom fields from this tab.
it: Puoi gestire i campi personalizzati da questo pannello.

en: And polish poll's appearance from this one.
it: E rendi migliore l' aspetto del sondaggio da questo.

en: Screens
it: Schermi

en: Set a "thank you" or "welcome" message from this tab.
it: Imposta "Grazie" o un messaggio di benvenuto da questo pannello.

en: Statistics
it: Statistiche

en: Browse the statistics from this tab.
it: Sfoglia le statistiche da questo pannello.

en: You can also browse the logs from this tab.
it: Puoi sfogliare i logs da questo pannello.

en: Submissions
it: Inserimenti

en: Lastly, the submissions from this one.
it: In fine, gli inserimeti da questo.

en: Paste this shortcode anywhere to embed the poll.
it: Incolla questo shortcode ovunque per incorporare il sondaggio.

en: Publish
it: Pubblica

en: You are almost done! Now It's time to publish the poll.
it: Hai quasi finito! Ora è tempo di pubblicare il tuo sondaggio.

en: Reset votes
it: Resetta i voti

en: You can use this button to reset choices votes to 0. You can also set votes manually from "votes" field underneath.
it: Puoi usare questo bottone per resettare i voti alle opzioni a 0. Puoi anche settare i voti manualmente dal campo "Voti" quì in basso.

en: Thank you!
it: Grazie!

en: By now you are familiar with the basics of TotalPoll. Thank you for your time! If you need any help, please don't hesitate to visit our <a href="%s">support center</a>.
it: Ora dovresti essere familiare con con le basi di TotalPoll. Grazie per averci dedicato il tuo tempo! Se hai bisogno di qualsiasi aiuto, non esitare a visitare il nosto  <a href="%s">support center</a>.

en: Are you sure?!
it: Sei sicuro?!

en: Changing the current template requires a page reload. All changes will be saved now. Are you sure?
it: Per cambiare lo stile corrente occorre ricaricare la pagina. Tutti i cambiamenti verranno salvati ora. Sei sicuro?

en: Status
it: Stato

en: Time
it: Tempo

en: Platform
it: Piattaforma

en: Version
it: Versione

en: Details
it: Dettagli

en: User agent
it: Utente

en: Accepted
it: Accettato

en: Denied
it: Respinto

en: Browse
it: Sfoglia

en: There are no logs.
it: Non ci sono logs.

en: First
it: Primo

en: Last
it: Ultimo

en: One log | %s logs
it[0]: Un Log
it[1]: %s logs

en: or
it: oppure

en: Votes
it: Voti

en: Month
it: Mese

en: Year
it: Anno

en: Platforms
it: Piattaforme

en: Choice
it: Scelta

en: Insufficient data to analyze.
it: Non ci sono dati a sufficienza da analizzare.

en: Votes over the last 30 days of activity
it: Voti negli ultimi 30 giorni di attività

en: Votes casted
it: Voti registrati

en: Votes casted today
it: Voti registrati oggi

en: Votes casted this week
it: Voti registrati questa settimana

en: Votes casted this month
it: Voti registrati questo mese

en: Votes over months
it: Voti registrati quest' anno

en: Votes over years
it: Voti registrati gli ultimi anni

en: Print
it: Stampa

en: There are stored submissions, but custom fields must be present to browse them.
it: Ci sono inserimenti conservati, ma i campi personalizzati devono essere presenti per essere sfogliati.

en: There are no submissions.
it: Non ci sono inserimenti.

en: One submission | %s submissions
it[0]: Un inserimento
it[1]: %s inserimenti

en: TotalPoll will synchronize votes between translations automatically. Therefore, choices must be in the exact order across all translations.
it: TotalPoll ora sincronizzerà i voti tra le traduzioni atomaticamente. Prima però, le opzioni devono essere nell' ordine esatto per tutte le traduzioni.

en: Text
it: Testo

en: Image
it: Immagine

en: Rich
it: Ricco

en: One choice per line.
    Red
    Green
    Blue
it: Una scelta per riga
    Rosso
    Verde
    Blu

en: Import
it: Importa

en: Label
it: Etichetta

en: Choice label
it: Opzioni Etichetta

en: Choice full audio url
it: Opzioni full audio url

en: Upload
it: Carica

en: Thumbnail audio url
it: Anteprima audio url

en: Choice thumbnail audio url
it: Anteprima opzioni audio url

en: Available sizes
it: Dimensioni disponibili

en: Upload image first
it: Carica l' immagine per prima

en: Remove
it: Rimuovi

en: Choice visibility
it: visibilità scelta

en: Choice content
it: Contenuto dell' opzione

en: Choice full image url
it: Opzione full image url

en: Thumbnail image url
it: Anteprima image url

en: Choice thumbnail image url
it: Anteprima dell' opzione image url

en: Choice full video url
it: Opzioni full video url

en: Thumbnail video url
it: anteprima video url

en: Choice thumbnail video url
it: anteprima delle scelte video url

en: Checkbox
it: Casella

en: Name
it: Nome

en: Field name
it: Campo nome

en: Field label
it: Capmpo etichetta

en: Options
it: Opzioni

en: option_key : Option label
it: tasto_opzioni : Etichetta opzioni

en: Option per line.
it: Opzioni per ogni linea

en: Default values
it: Valori di default

en: option_key
it: tasto_opzioni

en: Default value per line.
it: Valori di default per linea.

en: Filled (required)
it: Compilato (richiesto=

en: Field CSS classes
it: Campo classi CSS

en: Field classes
it: Campo Classi

en: Label CSS classes
it: Campo classi CSS

en: Label classes
it: Campo Classi

en: Template
it: Stile

en: Field template
it: Campo templati

en: %label% for field label.
it: %label% per l' etichetta del campo.

en: %field% for field input.
it: %field% per l' input del campo.

en: Select
it: Seleziona

en: Allow multiple values
it: Permetti valori multipli

en: Include in statistics
it: Includi nelle statistiche

en: Basic
it: Basico

en: Validations
it: Verifiche

en: Default value
it: Valori di default

en: Field default
it: Campo di default

en: Unique
it: Unico

en: This field value must be unique in submissions table.
it: Valore di questo campo deve essere univoco nella tabella contributi.

en: Filter by list
it: Filtro per lista

en: List
it: Lista

en: Word per line.
it: Parola per linea.

en: "+" before word means white-listed.
it: "+" prima di una parola significa che è in lista bianca.

en: "-" before word means black-listed.
it: "-" prima di una parola significa che è lista nera.

en: "*" means wildcard.
it: "*" significa wildcard.

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Must be a valid regular expression.
it: Occorre che sia un' espressione regolare valida.

en: Comparison
it: Comparativa

en: Must match
it: Bisogna che corrispondano

en: Must not match
it: Bisogna che non corrispondano

en: Text area
it: Area del testo

en: Rows
it: Righe

en: Field rows
it: Campi delle righe

en: This poll was created with prior version of TotalPoll. Please <a href="%s">migrate your polls</a>.
it: Questo sondaggio è stato creato con una versione precedente di TotalPoll. Si prega di <a href="%s">migrare i tuoi sondaggi</a>.

en: Poll
it: Sondaggio

en: Settings
it: Impostazioni

en: Minimum selection
it: Selezione minima

en: The minimum number of choices to be sent.
it: Il numero minimo di scelte per essere inviato.

en: Maximum selection
it: Selezione massima

en: The maximum number of choices to be sent.
it: Il numero massimo di scelte per essere inviato.

en: 0 means unlimited.
it: 0 significa illimitato.

en: Choices per page
it: Opzioni per pagina

en: Order choices
it: Ordine delle scelte

en: Heads up! Enabling this along with pagination can cause performance issues.
it: Attenzione! Attivare questo insieme alla paginazione potrebbe causare problemi di performance.

en: Order by
it: Ordina per

en: Random
it: Casuale

en: Order direction
it: Direzione dell' ordine

en: The order direction (ascending or descending).
it: Direzione dell' ordine

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Allow user submissions
it: Permetti agli utenti di aggiungere opzioni

en: Hide new submissions for moderation
it: Nascondi le nuove immissioni per essere prima moderate

en: (Not Activated)
it: (Non attivato)

en: (Not Compatible)
it: (Non Compatibile)

en: Set current settings as defaults
it: Imposta le impostazioni correnti come default

en: Reset settings to defaults
it: Resetta alle impostazioni di default

en: Block re-vote by Cookies
it: Blocca i doppi voti tramite i cookies

en: Advanced
it: Avanzate

en: Cookies timeout (minutes)
it: Timeout per i cookies (minuti)

en: 0 means permanent.
it: 0 significa permanente

en: Block re-vote by IP
it: Blocca i doppi voti tramite IP

en: IP timeout (minutes)
it: Timeout IP (minuti)

en: Filter list
it: Lista filtri

en: Filter IPs by the following list.
it: Filtro per lista.

en: IP Per line.
it: IP per linea

en: "+" before IP means white-listed / "-" means black-listed / "*" means wildcard
it: "+" prima dell' IP significa in lista bianca / "-" significa in lista nera / "*" significa wildcard

en: Require membership
it: Richiede sottoscrizione

en: Membership type
it: Tipo di sottoscrizione

en: The membership type that can vote.
it: Tipo di sottoscrizione.

en: Hold Control/Command for multiple selection.
it: Tieni premuto Control/Command per selezione multipla.

en: Require reCaptcha
it: Richiede ReCaptcha

en: Site Key
it: Chiave del sito

en: Secret Key
it: Chiave Segreta

en: Limit by quota
it: Limite tramite quota

en: Quota (votes)
it: Quota (voti)

en: Limit by date
it: Limite tramite data

en: Start date
it: Data d' inizio

en: End date
it: Data di fine

en: Regenerate poll unique ID
it: Rigenera l' ID unico del sondaggio.

en: Current:
it: Attuale:

en: Enable logs
it: Attiva i log

en: Heads up! Statistics are based on logs.
it: Attenzione! Le statistiche sono basate sui logs.

en: Require vote
it: Richiedi voto

en: Order results
it: Ordina i risultti

en: Hide results
it: Nascondi i risultati

en: Until reaching
it: Fino al raggiungimento

en: Results content
it: Contenuti del risultato

en: Results fragments
it: Frammenti del risultato

en: Percentages
it: Percentuale

en: Before voting
it: Prima di votare

en: After voting
it: Dopo il voto

en: Could not access filesystem.
it: Non è stato possibile accedere al filesystem.

en: Filesystem error.
it: Errore del filesystem.

en: Could not fully remove the extension(s) %s.
it: Non è stato possibile rimuovere totalmente le seguenti estensioni: %s.

en: Upload package
it: Carica pacchetti

en: The package is at the latest version.
it: Il pacchetto è alla sua versione più recente.

en: Update package not available.
it: Aggiornamento del pacchetto non disponibile.

en: Downloading update from <span class="code">%s</span>&#8230;
it: Sto scaricando l' aggiornamento da s% ...

en: Unpacking the update&#8230;
it: Spacchettando l' aggiornamento...

en: Removing the old version of the package&#8230;
it: Rimuovendo l' ultima versione del pacchetto...

en: Could not remove the old package.
it: Non è stato possibile rimuovere il pacchetto vecchio.

en: Packages updated successfully.
it: Pacchetti aggiornati con successo.

en: Install package not available.
it: Pacchetto d' installazione non disponibile.

en: Unpacking the package&#8230;
it: Spacchettando il pacchetto...

en: Installing the package&#8230;
it: Installando il pacchetto...

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
it: Sto scaricando il pacchetto d' installazione da %s ...

en: The package contains no files.
it: Il pacchetto non contiene files.

en: Package install failed.
it: Instalazione del pacchetto fallita.

en: Package installed successfully.
it: Pacchetto installato con successo.

en: Successfully installed the package <strong>%1$s %2$s</strong>.
it: Il pacchetto <strong>%1$s %2$s</strong> è stato installato con successo.

en: Preparing to install <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;
it: Preparazione all' installazione di  <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;

en: The template is missing the <code>template.php</code> stylesheet.
it: Lo stile non trova lo stylesheet <code>template.php</code>.

en: The <code>template.php</code> doesn't contain a valid template header.
it: Il <code>template.php</code> non contiene un header valido.

en: The template is missing the <code>%s</code> file.
it: Al template manca il file <code>%s</code>.

en: The <code>template.php</code> file doesn't contain the minimum required version.
it: Il file <code>template.php</code> non contiene la versione minima richiesta.

en: This template requires TotalPoll version %s or higher
it: Questo stile richiede una versione di TotalPoll %s o superiore.

en: The extension is missing the <code>extension.php</code> essential file.
it: L' estensione manca del file code>extension.php</code>.

en: The <code>extension.php</code> file doesn't contain a valid extension header.
it: Il file <code>extension.php</code> non contiene un' header per l' estensione valido.

en: The <code>extension.php</code> file doesn't contain the minimum required version.
it: Il file <code>extension.php</code> non contien la versione minima richiesta

en: This extension requires TotalPoll version %s or higher
it: Questa estensione richiede una versione di TotalPoll %s o superiore.

en: Return to Templates
it: Ritorna agli stili

en: Return to extensions
it: Ritorna alle estensioni

en: User friendly
it: UserFriendly

en: With TotalPoll, you can now create polls within 60 seconds! Its user friendly interface was expertly designed to make poll creation hassle-free.
it: Con TotalPoll, ora potrai creare dei sondaggi in 60 secondi! La sua interfaccia user friendly è stata progettata per creare sondaggi in modo facile e veloce.

en: Overall performance
it: Performance totale

en: TotalPoll was developed with performance in mind! It functions without a glitch with WordPress.
it: TotalPoll è stato sviluppato mantenendo un' occhio di riguardo alle performance! Le sue funzioni si integrano perfettamente con wordpress.

en: Customization
it: Personalizzazione

en: Do you need “Welcome message” or “Thank you message”? We have got your back! With over 5 customization settings, you definitely have the total control.
it: Hai bisogno un messaggio di "Benvenuto" o di "Ringraziamenti" ? Li abbiamo! Con cinque opzioni per la personalizzazione avrai tutto sotto controllo!

en: Collecting additional information from voters has never been that easy. With our unique 5 different field types, you can absolutely collect everything.
it: Raccogliere informazioni aggiuntive dai votanti non è mai stato così facile. Con i nostri unici e differenti tipi di campo potrai raccogliere praticamente qualsiasi informazione.

en: Regular vote tracking has been made easy. You can now track votes daily, weekly and monthly. Even, you can track custom field values with votes.
it: Il tracking dei voti regolari è stato reso facilissimo. Puoi fare il tracking dei voti giornalmente, settimanalmente e mensilmente. Oppure potrai anche personalizzare i valori dei campi in base ai voti.

en: Extensible
it: Estensibile

en: The extensibility of TotalPoll makes such extensions and templates possible. Developers can certainly make TotalPoll a step further to suit your needs.
it: L' estensibilità di TotalPoll rende possibile la personalizzazione di estensioni e stili al masimo. Gli sviluppatori potranno certamente portare TotalPoll un passo avanti in base ai tuoi bisogni.

en: Search Engine Optimization is a very key factor for every website. Thus, TotalPoll makes polls more search-engine friendly in order to get more search traffic.
it: Search Engine Optimization è un fattore chiave per ogni sito. Per questo TotalPoll è creato per essere search engine friendly in modo da generare più traffico.

en: With Totalpoll, you gain more engagement with an optimal viewing experience for your visitors. And your polls will always look amazing whether in a laptop, tablet or a smartphone.
it: Con TotalPoll guadagnerai più interazione grazie ad' unesperienza di visualizzazione ottimale per i tuoi visitatori. Ed i tuoi sondaggi saranno sempre fantastici su qualsiasi dispositivo, che sia un portatile, un tablet o uno smartphone.

en: Voting limitations
it: Limitazioni al voto

en: The ability of Totalpoll to reduce votes and results makes it easy for you to specify conditions under which visitors can vote in a poll or see its results.
it: L' abilità di TotalPoll di ridurre i voti ed i risultati ti rende semplice specificare le condizioni sotto la quale i visitatori possono votare o vedere i risultati.

en: Polls import
it: Importa un sondaggio

en: Are you planning to switch? You can migrate from WP-Polls and YOP polls easily (and many more plugins are coming).
it: Stai pensando di cambiare? Puoi migrare da WP-Polls e YOP facilmente (e tanti altri plugin stanno arrivando).

en: Give your polls more attraction with Text, Image, Video, Audio, Short code or even HTML.
it: Rendi i tuoi sondaggi più attraenti con testo, immagini, audio, video, shortcode o addirittura HTML.

en: Trace back every vote, with an informative log to identify any cheating attempts.
it: Traccia ogni voto, con un log identificativo per scovare ogni tentativo di cheating.

en: Make your polls look compelling with customized templates from our store.
it: Rendi i tuoi sondaggi più interessanti con gli stili personalizzati sul nostro negozio.

en: Take TotalPoll’s functionality a step further with powerful extensions from our store.
it: Porta le funzionalità di TotalPoll un passo avanti con le potenti estensioni sul nostro negozio.

en: Integration
it: Integrazione

en: Totalpoll integrates your polls everywhere like with a short code, widget or even a direct link.
it: TotalPoll integra i tuoi sondaggi ovunque con uno shortcode, un widget o un link diretto.

en: 3rd-party Compatibility
it: Compatibilità 3rd party

en: TotalPoll is compatible with other plugins like WPML, ACF, WP SUPER CACHE and Others.
it: TotalPoll è compatibile con altri plugin come WPML, ACF, WP, SUPER CACHE ed altri.

en: <code>TP_Template</code> can be used now as a prototype for templates.
it: <code>TP_Template</code> può ora essere usato come prototipo per gli stili.

en: <code>TP_Extension</code> can be used now as a prototype for extensions.
it: <code>TP_Extension</code> può ora essere usato come prototipo per le estensioni.

en: Fields
it: Campi

en: <code>TP_Field</code> can be used now as a prototype for custom fields.
it: <code>TP_Field</code> può essere ora usato come prototipo per i campi personalizzati.

en: <code>TP_HTML</code> is used for HTML manipulation and generation.
it: <code>TP_HTML</code> è usato per la manipolazione e la generazione dell' HTML.

en: <code>TP_Poll</code> is the main class for poll manipulation and rendering.
it: <code>TP_Poll</code> è la classe principale per manipolazione e rendering.

en: Request
it: Richiesta

en: <code>TP_Request</code> is used to handle TotalPoll requests.
it: <code>TP_Request</code>  è usato per gestire le richieste di TotalPoll.

en: Welcome to
it: Benvenuti su

en: Thank you for using TotalPoll! This update brings several improvements and new features along with fixes of known bugs.
it: Grazie per usare TotalPoll! Quest aggiornamento aggiungerà molte migliorie e nuove funzioni insieme alla risoluzione di alcuni bug conosciuti.

en: Version %s
it: versione %s

en: What’s New
it: Cosa c'è di nuovo

en: Under the Hood
it: Under the hood

en: Credits
it: Crediti

en: Testimonials
it: Testimonial

en: Go to Polls
it: Vai ai sondaggi

en: Select bulk action
it: Seleziona azioni multiple

en: Bulk Actions
it: Azioni multiple

en: Activate
it: Attiva

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Delete
it: Cancella

en: Apply
it: Applica

en: Select All
it: Seleziona Tutto

en: Extension
it: Estensione

en: Description
it: Descrizione

en: Open this file in the Plugin Editor
it: Apri questo file nell' editor dei plugin

en: Edit
it: Modifica

en: Requires
it: Richiede

en: By
it: Da

en: Extension page
it: Pagina delle estensioni

en: No extensions. Browse the <a href="%s">store</a>.
it: Nessuna estensione, cerca nel negozio

en: If you have an extension in a .zip format, you may install it by uploading it here.
it: La tua estensione è in formato .zip, puoi installarla facendo quì l' upload.

en: Install Now
it: Installa

en: Refresh (new purchases)
it: Refresh (nuovi acquisti)

en: Free!
it: Gratis!

en: Update to %s
it: Aggiorna a %s

en: Installed
it: Installato

en: Install
it: Installa

en: Requires %s
it: Richiede %s

en: Get it
it: Ottieni

en: Buy now
it: Compra ora

en: Support Center
it: Centro assistenza

en: What can we help you with?
it: Cosa possiamo aiutarti?

en: Use common keywords for best results.
it: Usa parole chiave comuni per migliori risultati.

en: Check our knowledge base.
it: Dai un' occhiata alle nostre linee guida.

en: Have a question? Read the FAQs.
it: Hai domande? Leggi le FAQ.

en: Open a support ticket.
it: Apri un ticket di supporto.

en: Please attach the following information when you open a new ticket.
it: Per favore aggiungi le seguenti informazioni quando apri un nuovo ticket.

en: Template page
it: Pagina degli stili

en: No templates. Browse the <a href="%s">store</a>.
it: Nessuno stile, sfoglia nel <a href="%s">negozio</a>.

en: If you have a template in a .zip format, you may install it by uploading it here.
it: Se hai uno stile in formato .zip potrai installarlo caricandolo quì.

en: Polls have been migrated successfully.
it: Il sondaggio è stato migrato con successo.

en: The cache has been purged.
it: La cache è stata pulita.

en: %d Polls to migrate from YOP-Polls
it: %d sondaggi da migrare a YOP-Polls

en: %d Polls to migrate from WP-Polls
it: %d sondaggi da migrare a WP-Polls

en: %d Polls to migrate from TotalPoll
it: %d sondaggi da migrare a TotalPoll

en: Purge cache
it: Pulishi la cache

en: %d Polls to export
it: %d sondaggi da esportare

en: Import polls
it: Importa i sondaggi

en: You are currently receiving updates!
it: Stai attualmente ricevendo gli aggiornamenti!

en: Thank you for activating TotalPoll.
it: Grazie per aver attivato TotalPoll.

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Do you want to receive updates when released?
it: Vuoi ricevere gli aggiornamenti al rilasco?

en: Please enter your Envato license key.
it: Per favore inserisci la tua Envato license key.

en: The submitted license key isn't valid. Please check it.
it: La license key inserta non è valida. Per favore controllala.

en: Activate now!
it: Attiva ora!

en: Tips, tutorials and useful WordPress resources.
it: Consigli, tutorials ed altre risorse utili per WordPress.

en: Thank you for installing TotalPoll Pro! We're excited to share tips and tutorials with you to make the most of TotalPoll. Subscribe now and you will receive a tip everyday for a week plus a 20% discount coupon to use in our store.
it: Grazie per aver installato TotalPoll Pro! Siamo ansiosi di condividere con te consigli e tutoials che ti faranno utilizzare al massimo TotalPoll. Sottoscrivi ora e riceverai un consiglio ogni giorno per una settimana ed un coupon del 20% di sconto da usare sul nostro negozio.

en: Count me in the <a href="%s" target="_blank">weekly newsletter</a>.
it: Iscrivimi alla <a href="%s" target="_blank">newsletter settimanale</a>.

en: No, thank you
it: No, grazie.

en: Subscribe
it: Sottoscrivi

en: Keep in touch with us!
it: Tenersi in contatto con noi!

en: All
it: Tutto

en: Could not fully remove the template(s) %s.
it: Non è stato possibile rimuovere totalmente lo stile %s.

en: You cannot vote again in this poll.
it: Non puoi votare nuovamente in questo sondaggio.

en: You have to vote for at least one choice. | You have to vote for at least %d choices.
it[0]: Devi scegliere di votare almeno una delle opzioni.
it[1]: Devi scegliere di votare almeno %d delle opzioni.

en: You cannot vote for more than one choice. | You cannot vote for more than %d choices.
it[0]: Non puoi scegliere più di un' opzione.
it[1]: Non puoi scegliere più di %d opzioni.

en: You have entered an invalid captcha code.
it: Hai inserito un captcha non valido.

en: You cannot vote because the quota has been exceeded.
it: Non puoi votare perché hai superato la quota.

en: You cannot see results before voting.
it: Non puoi visualizzare i risultati prima del voto.

en: You cannot vote because this poll has not started yet.
it: Non puoi votare perché questo sondaggio non è iniziato.

en: You cannot vote because this poll has been completed.
it: Non puoi votare perché questo sondaggio è terminato.

en: You cannot vote because this poll is not available in your region.
it: Non puoi votare perché questo sondaggio non è disponibile nella tua regione.

en: You cannot vote because you have insufficient rights.
it: Non puoi votare perché non hai i permessi necessari.

en: You cannot vote because you are a guest, please <a href="%s">sign in</a> or <a href="%s">register</a>.
it: Non puoi votare perché sei un ospite, per favore effettua il  <a href="%s">log in</a> o <a href="%s">registrati</a>.

en: Other
it: Altro

en: Polls
it: Sondaggi

en: Add New
it: Inserisci nuovo

en: Add New Poll
it: Inserisci nuovo sondaggio

en: Edit Poll
it: Modifica sondaggio

en: New Poll
it: Nuovo sondaggio

en: All Polls
it: Tutti i sondaggi

en: View Poll
it: Guarda il sondaggio

en: Search Polls
it: Cerca tra i sondaggi

en: No polls found
it: Nessun sondaggio trovato

en: No polls found in Trash
it: Nessun sondaggio trovato nel cestino

[ctx: slug]
en: poll
it: sondaggio

[ctx: slug]
en: polls
it: sondaggi

en: Poll updated. <a href="%s">View poll</a>
it: Sondaggio aggiornato. <a href="%s">register</a>.Visualizza il sondaggio</a>

en: Custom field updated.
it: Campo personalizzato aggiornato

en: Custom field deleted.
it: Campo personalizzato eliminato.

en: Poll updated.
it: Sondaggio aggiornato

en: Poll restored to revision from %s
it: Sondaggio riabilitato in revisione da %s

en: Poll published. <a href="%s">View poll</a>
it: Sondaggio pubblicato. Visualizza il sondaggio

en: Poll saved.
it: Sondaggio salvato.

en: Poll submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview poll</a>
it: Sondaggio inserito. <a target="_blank" href="%s">Visualizza anteprima del Sondaggio</a>

en: Poll scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview poll</a>
it: Sondaggio pianificato per:  <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Anteprima del sondaggio</a>

en: Poll draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview poll</a>
it: Bozza del sondaggio aggiornata <a target="_blank" href="%s">Preview poll</a>

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Vote
it: Vota

en: Back
it: Indietro

en: Proceed
it: Procedi

en: %s Vote | %s Votes
it[0]: %s Voto
it[1]: %s Voti

en: %label% field does not contain a valid email.
it: Il campo %label% non contiene un' email valida.

en: %label% field is required.
it: Il campo %label% è richiesto.

en: %label% field does not contain a valid value.
it: Il campo %label%  non contiene un valore valido.

en: %label% field does not support multiple values.
it: Il campo %label%  non consente valori multipli.

en: %label% has been used before.
it: Il campo %label%  è stato già utilizzato.

en: %label% field is not valid.
it: Il campo %label%  non è valido.

en: You cannot vote because %s field is not allowed.
it: Non puoi votare perché il campo Il campo %label%  non è permesso.

en: Poll - TotalPoll
it: Sondaggio - TotalPoll

en: Poll widget
it: Widget sondaggio

en: Title:
it: Titolo:

en: Latest Poll - TotalPoll
it: Sondaggio più nuovo - TotalPoll

en: Random Poll - TotalPoll
it: Sondaggio casuale - TotalPoll
