TotalPoll - en to ja translation catalogue (461 entries)

en: Invalid argument passed
ja: 無効な引数が渡されました

en: Title
ja: タイトル

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Results Shortcode
ja: 結果のショートコード

en: Total votes
ja: 総投票

en: Date
ja: 日付

en: You need to <a href="%s">enter your Envato license key</a> in order to update TotalPoll.
ja: TotalPollを更新するためにあなたの<a href="%s">Envato</a>ライセンスキーを入力する必要があります。

en: TotalPoll Extensions
ja: TotalPoll拡張

en: Extensions
ja: 拡張

en: TotalPoll Templates
ja: TotalPollテンプレート

en: Templates
ja: テンプレート

en: TotalPoll Store
ja: TotalPollストア

en: Store
ja: ストア

en: TotalPoll Tools
ja: TotalPollツール

en: Tools
ja: ツール

en: TotalPoll About
ja: TotalPollについて

en: About
ja: について

en: TotalPoll Update
ja: TotalPollアップデート

en: Update
ja: アップデート

en: TotalPoll Support Center
ja: TotalPollサポートセンター

en: Support / Help
ja: サポート/ヘルプ

en: Previous
ja: 前

en: Next
ja: 次

en: Done
ja: 終了

en: Welcome!
ja: ようこそ！

en: You can access to your polls and TotalPoll features from this menu.
ja: このメニューからあなたの投票やTotalPollの機能にアクセスできます。

en: New poll
ja: 新しい投票

en: You can create your first poll from this page.
ja: このページからあなたの最初の投票を作れます。

en: From this page you can manage TotalPoll extensions.
ja: このページから、TotalPollの拡張機能を管理することができます。

en: From this page you can manage manage TotalPoll templates.
ja: このページから、TotalPollのテンプレートを管理することができます。

en: Extend TotalPoll functionality and appearance with premium extensions and templates.
ja: プレミアム拡張機能やテンプレートでTotalPollの機能性と外観を拡張してください。

en: Tools for importing, exporting and migrating polls.
ja: インポート、エクスポートおよびポーリングを移行するためのツール。

en: Receive updates by activating TotalPoll via Envato license key.
ja: EnvatoライセンスキーをアクティベートすることによりTotalPollを更新を受信します。

en: Visit this page if you need any help with TotalPoll.
ja: TotalPollについて助けを必要とする場合はこのページをご覧ください。

en: First things first, let's give the poll a title i.e. Favorite colors.
ja: まず、投票に名前を付けましょう。例えば「好きな色」。

en: Question
ja: 質問

en: And of course a question i.e. What is your favorite colors.
ja: あともちろん質問も。例えば「好きな色は何ですか」。

en: Choices
ja: 選択肢

en: Now let's introduce poll choices i.e. Red, green and blue.
ja: 投票選択肢を紹介しましょう。例えば「赤、緑と青」。

en: Bulk insertion
ja: 一括挿入

en: Protip: Use bulk insertion when you have already a list of choices.
ja: プロティップ：既に選択肢のリストを持っている場合はバルク挿入を使用してください。

en: Limitations
ja: 制限事項

en: Set limitations to match your needs.
ja: あなたの事情に合うように規制事項をセットして下さい。

en: Results
ja: 結果

en: Change results settings to match your needs.
ja: あなたの事情に合うように結果の設定を変更して下さい。

en: Change choices settings to match your needs.
ja: 選択肢をあなたの事情に合うようにセットして下さい。

en: Custom fields
ja: カスタムフィールド

en: You can manage custom fields from this tab.
ja: このタブからカスタムフィールドを管理できます。

en: Design
ja: デザイン

en: And polish poll's appearance from this one.
ja: そして、ここから投票の外観を仕上げます。

en: Screens
ja: スクリーン

en: Set a "thank you" or "welcome" message from this tab.
ja: このタブから「ありがとうございました」又は「ようこそ」メッセージをセット出来ます。

en: Statistics
ja: 統計

en: Browse the statistics from this tab.
ja: このタブから統計を参照して下さい。

en: Logs
ja: ログ

en: You can also browse the logs from this tab.
ja: また、このタブからログを閲覧することができます。

en: Submissions
ja: 提出

en: Lastly, the submissions from this one.
ja: 最後に、このから提出して下さい。

en: Paste this shortcode anywhere to embed the poll.
ja: 投票を埋め込むにはこのショートコードを何処にでも貼り付けて下さい。

en: Publish
ja: 出版

en: You are almost done! Now It's time to publish the poll.
ja: ほぼ完了しています！それでは世論調査を公開しましょう。

en: Reset votes
ja: 票をリセットする

en: You can use this button to reset choices votes to 0. You can also set votes manually from "votes" field underneath.
ja: このボタンで選択した票を０にリセットできます。また、下の「投票」フィールドから手動で投票を設定することができます。

en: Thank you!
ja: ありがとうございました！

en: By now you are familiar with the basics of TotalPoll. Thank you for your time! If you need any help, please don't hesitate to visit our <a href="%s">support center</a>.
ja: もうTotalPollの基本には慣れてきたでしょう。お時間ありがとうございました。また疑問があれば是非<a href="%s"＞サポートセンター</a>にお問い合わせ下さい.

en: Are you sure?!
ja: 本当に良いですか？

en: Changing the current template requires a page reload. All changes will be saved now. Are you sure?
ja: 現在のテンプレートを変更するとページのリロードが必要です。すべての変更が保存されます。 本気ですか？

en: Status
ja: 状況

en: Time
ja: 時間

en: Platform
ja: プラットフォーム

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Version
ja: バージョン

en: Details
ja: 詳細

en: User agent
ja: ユーザーエージェント

en: Accepted
ja: 受け入れられました。

en: Denied
ja: 拒否されました。

en: Browse
ja: ブラウズ

en: There are no logs.
ja: ログは有りません

en: First
ja: 最初

en: Last
ja: 最後

en: One log | %s logs
ja[0]: 一つのログ (%s)

en: Download
ja: ダウンロード

en: or
ja: や

en: Reset
ja: 残り

en: Votes
ja: 票

en: Month
ja: 月

en: Year
ja: 年

en: Platforms
ja: プラットフォーム

en: Choice
ja: 選択肢

en: Insufficient data to analyze.
ja: 分析するにはデーターが不十分です。

en: Votes over the last 30 days of activity
ja: 活動の最後の30日間の投票

en: Votes casted
ja: 投票完了

en: Votes casted today
ja: 今日の投票

en: Votes casted this week
ja: 今週の投票

en: Votes casted this month
ja: 今月の投票

en: Votes over months
ja: 月々の投票

en: Votes over years
ja: 年間の投票

en: Browsers
ja: ブラウザー

en: Print
ja: 印刷

en: There are stored submissions, but custom fields must be present to browse them.
ja: そこに格納されている投稿はありますが、カスタムフィールドは、それらを閲覧するために存在しなければなりません。

en: There are no submissions.
ja: 何の投稿もありません。

en: One submission | %s submissions
ja[0]: 一つの提出 (%s)

en: TotalPoll will synchronize votes between translations automatically. Therefore, choices must be in the exact order across all translations.
ja: TotalPollは自動的に翻訳の間で票を同期します。したがって、選択肢はすべての翻訳渡って正確な順序でなければなりません。

en: Text
ja: テキスト

en: Image
ja: 写真

en: Video
ja: 動画

en: Audio
ja: 音声

en: Rich
ja: 豊富

en: One choice per line.
    Red
    Green
    Blue
ja: 1行に1つの選択肢。
    赤
    緑
    青

en: Import
ja: 輸入

en: Label
ja: ラベル

en: Choice label
ja: 選択肢ラベル

en: Full audio url
ja: フル音声URL

en: Choice full audio url
ja: 選択肢フル音声URL

en: Upload
ja: アップロード

en: Thumbnail audio url
ja: サムネイル音声URL

en: Choice thumbnail audio url
ja: 選択肢サムネイル音声URL

en: Available sizes
ja: 利用可能なサイズ

en: Upload image first
ja: まず写真をアップデートして下さい

en: Remove
ja: 削除

en: Choice visibility
ja: 選択肢の可視性

en: Choice content
ja: 選択肢コンテント

en: Full image url
ja: フル写真URL

en: Choice full image url
ja: 選択肢フル写真URL

en: Thumbnail image url
ja: サムネイル写真URL

en: Choice thumbnail image url
ja: 選択肢サムネイル写真URL

en: Full video url
ja: フルビデオURL

en: Choice full video url
ja: 選択肢フルビデオURL

en: Thumbnail video url
ja: サムネイルビデオURL

en: Choice thumbnail video url
ja: 選択肢サムネイルビデオURL

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Name
ja: 名前

en: Field name
ja: フィールド名前

en: Field label
ja: フィールドラベル

en: Options
ja: オプション

en: option_key : Option label
ja: オプションキー：オプションのラベル

en: Option per line.
ja: オプションライン

en: Default values
ja: 基本値

en: option_key
ja: オプションキー

en: Default value per line.
ja: 毎行基本値

en: Filled (required)
ja: 満たされた（必須）

en: Field CSS classes
ja: フィールドのCSSクラス

en: Field classes
ja: フィールドクラス

en: Label CSS classes
ja: ラベルCSSクラス

en: Label classes
ja: ラベルクラス

en: Template
ja: テンプレート

en: Field template
ja: フィールドテンプレート

en: %label% for field label.
ja: %label%はフィールドラベル

en: %field% for field input.
ja: %field% はフィールドインプット.

en: Radio
ja: ラジオ

en: Select
ja: 選択

en: Allow multiple values
ja: 複数の値を許す

en: Include in statistics
ja: 統計に含む

en: Basic
ja: 基本

en: Validations
ja: 検証

en: Default value
ja: 基本値

en: Field default
ja: フィールド基本

en: Email
ja: Eメール

en: Unique
ja: ユニーク

en: This field value must be unique in submissions table.
ja: このフィールドの値は、提出テーブル内でユニークである必要があります。

en: Filter by list
ja: リストでフィルター

en: List
ja: リスト

en: Run user input against the following list.
ja: 以下のリストに対してユーザー入力実行。

en: Word per line.
ja: 行あたりの単語。

en: "+" before word means white-listed.
ja: "+"という言葉は、ホワイトリストされていることを意味する。

en: "-" before word means black-listed.
ja: 「 - 」は単語がブラックリストされています。

en: "*" means wildcard.
ja: 「＊」はワイルドカードを意味します。

en: Regex
ja: 正規表現

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Run user input against a regular expression.
ja: 正規表現に対して実行してユーザー入力。

en: Must be a valid regular expression.
ja: 有効な正規表現でなければなりません。

en: Comparison
ja: 比較

en: Must match
ja: 一致している必要があります

en: Must not match
ja: 一致していない必要があります

en: Text area
ja: テキストエリア

en: Rows
ja: 行

en: Field rows
ja: フィールド行

en: This poll was created with prior version of TotalPoll. Please <a href="%s">migrate your polls</a>.
ja: この世論調査は、TotalPoll の以前のバージョンで作成されました。<a href="%s">あなたの投票を移行</a>してください。

en: Poll
ja: 世論調査

en: Settings
ja: セッティング

en: Minimum selection
ja: 最低選択

en: The minimum number of choices to be sent.
ja: 送信される選択肢の最小数。

en: Maximum selection
ja: 最高選択

en: The maximum number of choices to be sent.
ja: 送信される選択肢の最高数。

en: 0 means unlimited.
ja: 0は無制限を意味します。

en: Choices per page
ja: ページあたりの選択肢

en: Order choices
ja: オーダー選択肢

en: Heads up! Enabling this along with pagination can cause performance issues.
ja: 注意！ページネーションと一緒にこれを有効にすると、パフォーマンスの問題を引き起こす可能性があります。

en: Order by
ja: これまでにオーダー

en: The choices will be ordered by the following criteria.
ja: 選択肢は以下の基準で並べ替えられます。

en: Random
ja: ランダム

en: Order direction
ja: 順方向

en: The order direction (ascending or descending).
ja: 順方向（昇順または降順）。

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Allow user submissions
ja: ユーザーの投稿を許可

en: Hide new submissions for moderation
ja: 節度のための新たな提出を隠します

en: Select which template will be used to display this poll.
ja: この投票を表示するために使用されるテンプレートを選択します。

en: (Not Activated)
ja: （アクティベートされていません）

en: (Not Compatible)
ja: （互換性がありません）

en: Set current settings as defaults
ja: 今のセッティングをデフォルトにする

en: Reset settings to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Block re-vote by Cookies
ja: 再投票Cookiesをブロック

en: Advanced
ja: 高度な

en: Cookies timeout (minutes)
ja: クッキーのタイムアウト（分）

en: The minimum required time to clear the cookies from the voter's browser.
ja: 最低限必要な時間は、有権者のブラウザからクッキーをクリアします。

en: 0 means permanent.
ja: ０は永遠を意味します

en: Block re-vote by IP
ja: 再投票をIPによりブロック

en: IP timeout (minutes)
ja: IPのタイムアウト（分）

en: The minimum required time to clear the IP from the database.
ja: データベースからIPをクリアするのに最低限必要な時間。

en: Filter list
ja: リストをフィルター

en: Filter IPs by the following list.
ja: 以下のリストでIPアドレスフィルタ。

en: IP Per line.
ja: IP毎行

en: "+" before IP means white-listed / "-" means black-listed / "*" means wildcard
ja: IP前の「＋」はホワイトリスト、「ー」はブラックリスト、「＊」はワイルドキャット

en: Require membership
ja: メンバーシップ必然

en: Membership type
ja: メンバーシップタイプ

en: The membership type that can vote.
ja: 投票することができるメンバーシップタイプ。

en: Hold Control/Command for multiple selection.
ja: 複数選択する場合、コントロール/コマンドを保持します。

en: Require reCaptcha
ja: reCAPTCHAを必要とします

en: Site Key
ja: サイトキー

en: Secret Key
ja: 秘密キー

en: Limit by quota
ja: 割当制限

en: Quota (votes)
ja: 割当（票）

en: The maximum number of votes that can be received in this poll.
ja: この投票で受信することができ投票数の最大値。

en: Limit by date
ja: 日制限

en: Start date
ja: 開始日

en: The date users will be able to vote.
ja: ユーザーの投票可能なデーター

en: End date
ja: 終了日

en: The date users won't be able to vote.
ja: ユーザーの投票不可能なデーター

en: Regenerate poll unique ID
ja: 投票固有のIDを再生成

en: Current:
ja: 只今：

en: Useful when you want to reset voting.
ja: あなたが投票をリセットしたいとき有用。

en: Enable logs
ja: ロゴを有効にする

en: Heads up! Statistics are based on logs.
ja: 注意！統計はログに基づいています。

en: Require vote
ja: 投票強制

en: Results are visible only for voters.
ja: 結果は有権者に閲覧できます。

en: Order results
ja: オーダー結果

en: The results will be ordered by the following criteria.
ja: 結果は以下の基準で並べ替えられます。

en: Hide results
ja: 結果を隠す

en: Until reaching
ja: 到達するまで

en: The results will be hidden until the following criteria are reached.
ja: 以下の基準に到達するまでの結果が非表示になります。

en: Quota
ja: 割当

en: Results content
ja: コンテンツ結果

en: The following content will be shown instead of results.
ja: 以下の内容ではなく結果で表示されます。

en: Results fragments
ja: 結果の断片

en: Which fragments (votes, percentage or both) will be visible to the visitor.
ja: どの断片（票、パーセンテージまたは両方）は、訪問者に表示されます。

en: Percentages
ja: パーセント

en: Before voting
ja: 投票前

en: After voting
ja: 投票後

en: Could not access filesystem.
ja: ファイルシステムにアクセスできませんでした。

en: Filesystem error.
ja: ファイルシステムにエラー

en: Could not fully remove the extension(s) %s.
ja: 完全に拡張を削除できませんでした %s.

en: Upload package
ja: パッケージアップロード

en: The package is at the latest version.
ja: このパッケージは最新版です。

en: Update package not available.
ja: パッケージアップロードは今利用不可能です。

en: Downloading update from <span class="code">%s</span>&#8230;
ja: アップデートをダウンロード中 <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the update&#8230;
ja: アップデートをアンパック中です

en: Removing the old version of the package&#8230;
ja: 古いバージョンのパッケージを削除中です。

en: Could not remove the old package.
ja: 古いパッケージを削除できませんでした。

en: Packages updated successfully.
ja: パッケージアップデートに成功しました。

en: Install package not available.
ja: パッケージインストールは利用不可能です。

en: Unpacking the package&#8230;
ja: パッケージをアンパック中です

en: Installing the package&#8230;
ja: パッケージをインストール中です

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
ja: インストールパッケージをダウンロード中です <span class="code">%s</span>&#8230;

en: The package contains no files.
ja: このパッケージにファイルは含まれておりません。

en: Package install failed.
ja: パッケージインストール失敗しました。

en: Package installed successfully.
ja: パッケージインストール成功しました。

en: Successfully installed the package <strong>%1$s %2$s</strong>.
ja: パッケージ<strong>%1$s %2$s</strong>をインストールに成功しました.

en: Preparing to install <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;
ja: インストール準備中です<strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;

en: The template is missing the <code>template.php</code> stylesheet.
ja: テンプレートに<code>template.php</code>スタイルシートが有りません。

en: The <code>template.php</code> doesn't contain a valid template header.
ja:  <code>template.php</code>に有効なテンプレートヘッダーが含まれていません。

en: The template is missing the <code>%s</code> file.
ja: テンプレートには<code>%s</code>ファイルが欠落しています

en: The <code>template.php</code> file doesn't contain the minimum required version.
ja:  <code>template.php</code> ファイルには、最低限必要なバージョンが含まれていません。

en: This template requires TotalPoll version %s or higher
ja: このテンプレートは、TotalPollバージョン％ｓ以降が必要です %s

en: The extension is missing the <code>extension.php</code> essential file.
ja: この拡張子は必要なファイル<code>extension.php</code>がありません。

en: The <code>extension.php</code> file doesn't contain a valid extension header.
ja:  <code>extension.php</code> ファイルは、有効な拡張ヘッダが含まれていません。

en: The <code>extension.php</code> file doesn't contain the minimum required version.
ja: <code>extension.php</code>ファイルには、最低限必要なバージョンが含まれていません。

en: This extension requires TotalPoll version %s or higher
ja: この拡張子は、TotalPollバージョン％ｓ以降が必要です %s

en: Return to Templates
ja: テンプレートに戻る。

en: Return to extensions
ja: 拡張子に戻る。

en: User friendly
ja: ユーザーフレンドリー

en: With TotalPoll, you can now create polls within 60 seconds! Its user friendly interface was expertly designed to make poll creation hassle-free.
ja: TotalPollによって、今では60秒以内に世論調査を作成することができます！ユーザーフレンドリーなインターフェイスのおかげで投票作成に手間がかからないように設計されました。

en: Overall performance
ja: 全体的なパフォーマンス

en: TotalPoll was developed with performance in mind! It functions without a glitch with WordPress.
ja: TotalPollは、パフォーマンスを念頭において開発されました！これは、ワードプレスとバグなしで機能します。

en: Customization
ja: カスタマイゼーション

en: Do you need “Welcome message” or “Thank you message”? We have got your back! With over 5 customization settings, you definitely have the total control.
ja: あなたは「ウェルカムメッセージ」を必要としますか？または「ありがとうメッセージ」ですか？心配無用です！ 5以上のカスタマイズ設定で、あなたは完全にコントロール出来ます。

en: Collecting additional information from voters has never been that easy. With our unique 5 different field types, you can absolutely collect everything.
ja: 有権者から追加情報を収集するのは簡単ということではありませんでした。私たちのユニークな5つの異なるフィールドタイプを使用すると、絶対にすべてを収集することができます。

en: Regular vote tracking has been made easy. You can now track votes daily, weekly and monthly. Even, you can track custom field values with votes.
ja: 定期的な投票の追跡が容易に行われています。あなたは今、毎日、毎週、毎月の投票を追跡することができます。又あなたが投票したカスタムフィールドの値を追跡することもできます。

en: Extensible
ja: 拡張可能

en: The extensibility of TotalPoll makes such extensions and templates possible. Developers can certainly make TotalPoll a step further to suit your needs.
ja: TotalPollの拡張性はテンプレート拡張が可能です。開発側は確かにあなたのニーズに合わせてさらにTotalPollを改善できます。

en: SEO Friendly
ja: SEO最適

en: Search Engine Optimization is a very key factor for every website. Thus, TotalPoll makes polls more search-engine friendly in order to get more search traffic.
ja: 検索エンジン最適化は、すべてのウェブサイトのために非常に重要な要因です。したがって、TotalPollは、より多くの検索トラフィックを得るためにポーリングし、より検索エンジンフレンドリーになります。

en: Mobile-first
ja: モバイルファースト

en: With Totalpoll, you gain more engagement with an optimal viewing experience for your visitors. And your polls will always look amazing whether in a laptop, tablet or a smartphone.
ja: Totalpollでは、あなたの訪問者のための最適な視聴体験とのエンゲージメントを獲得します。あなたの世論調査は常にラップトップ、タブレットやスマートフォンであろうと驚くほど綺麗に映ります。

en: Voting limitations
ja: 投票規制

en: The ability of Totalpoll to reduce votes and results makes it easy for you to specify conditions under which visitors can vote in a poll or see its results.
ja: TotalPollで訪問者が投票したり、その結果を見ることができる条件を指定する事が容易になります。

en: Polls import
ja: 投票輸入

en: Are you planning to switch? You can migrate from WP-Polls and YOP polls easily (and many more plugins are coming).
ja: あなたは切り替えることを計画していますか？あなたは簡単にWP-投票とYOPポーリングから移行することができます。（多くのプラグインも開発中です）

en: Give your polls more attraction with Text, Image, Video, Audio, Short code or even HTML.
ja: テキスト、画像、ビデオ、オーディオ、ショートコード、あるいはHTMLであなたの投票結果をより多くの魅力を与えます。

en: Trace back every vote, with an informative log to identify any cheating attempts.
ja: 任意の不正行為の試みを識別するために有益なログで、すべての票をバックトレースします。

en: Make your polls look compelling with customized templates from our store.
ja: 私たちの店からのカスタマイズされたテンプレートによりあなたの投票を魅力的に見せてくれます。

en: Take TotalPoll’s functionality a step further with powerful extensions from our store.
ja: 私たちの強力な拡張機能でさらに一歩TotalPollの機能を強くします。

en: Integration
ja: 統合

en: Totalpoll integrates your polls everywhere like with a short code, widget or even a direct link.
ja: Totalpollはどこにでもショートコード、ウィジェットあるいは直接リンクと同じようにあなたの投票結果を統合しています。

en: 3rd-party Compatibility
ja: 第三者互換性

en: TotalPoll is compatible with other plugins like WPML, ACF, WP SUPER CACHE and Others.
ja: TotalPollはWPML、ACF、WP SUPER CACHEおよびその他のような他のプラグインと互換性があります。

en: <code>TP_Template</code> can be used now as a prototype for templates.
ja: <code>TP_Template</code>テンプレートはプロトタイプとして使用できるようになりました。

en: <code>TP_Extension</code> can be used now as a prototype for extensions.
ja: <code>TP_Extension</code>拡張子はプロトタイプとして使用できるようになりました。

en: Fields
ja: フィールド

en: <code>TP_Field</code> can be used now as a prototype for custom fields.
ja: <code>TP_Field</code>カスタムフィールドはプロトタイプとして使用できるようになりました。

en: <code>TP_HTML</code> is used for HTML manipulation and generation.
ja: <code>TP_HTML</code> はHTML操作および生成のために使用されます。

en: <code>TP_Poll</code> is the main class for poll manipulation and rendering.
ja: <code>TP_Poll</code> 世論調査は、ポーリング操作およびレンダリングするためのメインクラスです。

en: Request
ja: 依頼

en: <code>TP_Request</code> is used to handle TotalPoll requests.
ja: <code>TP_Request</code>はTotalPoll要求を処理するために使用されます。

en: Welcome to
ja: へようこそ

en: Thank you for using TotalPoll! This update brings several improvements and new features along with fixes of known bugs.
ja: TotalPollをご利用いただきありがとうございます！このアップデートでは、いくつかの改善や既知のバグの修正と一緒に新機能をもたらします。

en: Version %s
ja: バージョン%s

en: What’s New
ja: 新しい

en: Under the Hood
ja: フードの下

en: Credits
ja: クレジット

en: Testimonials
ja: 証言

en: Go to Polls
ja: 投票へ

en: Select bulk action
ja: 一括操作選択

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Activate
ja: アクティベート

en: Deactivate
ja: デアクティベート

en: Delete
ja: 削除

en: Apply
ja: 適用

en: Select All
ja: 全選択

en: Extension
ja: 拡張子

en: Description
ja: 詳細

en: Open this file in the Plugin Editor
ja: プラグインエディタでこのファイルを開いて下さい。

en: Edit
ja: 編集

en: Requires
ja: 必要

en: By
ja: より

en: Extension page
ja: 拡張ページ

en: No extensions. Browse the <a href="%s">store</a>.
ja: 拡張子が有りません。ストアをブラ <a href="%s">ウズする</a>。

en: If you have an extension in a .zip format, you may install it by uploading it here.
ja: あなたは.zipファイル形式の拡張子を持っている場合は、それをここにアップロードして、それをインストールすることもできます。

en: Install Now
ja: 今インストールする

en: Refresh (new purchases)
ja: リフレッシュ（新規購入）

en: Free!
ja: 無料！

en: %s Downloads
ja: %s ダウンロード

en: Update to %s
ja: アップデート %s

en: Installed
ja: インストールされました。

en: Install
ja: インストール

en: Requires %s
ja: %s 必要です。

en: Get it
ja: 得る

en: Buy now
ja: 今買う

en: Support Center
ja: サポートセンター

en: What can we help you with?
ja: どうお役に立てますか？

en: Use common keywords for best results.
ja: 最良の結果を得るための一般的なキーワードを使用します。

en: Check our knowledge base.
ja: 当社のナレッジベースを確認してください。

en: Have a question? Read the FAQs.
ja: 質問がありましたら、よくある質問をお読みください。

en: Open a support ticket.
ja: サポートチケットを開く。

en: Please attach the following information when you open a new ticket.
ja: あなたは新しいチケットを開いたら以下の情報を添付してください。

en: Template page
ja: テンプレートページ

en: No templates. Browse the <a href="%s">store</a>.
ja: テンプレートが有りません。ストアをブラウズし<a href="%s">て下さい</a>。

en: If you have a template in a .zip format, you may install it by uploading it here.
ja: あなたは.zipファイル形式のテンプレートがある場合は、それをここにアップロードして、それをインストールすることもできます。

en: Polls have been migrated successfully.
ja: 投票は、正常に移行されました。

en: The cache has been purged.
ja: キャッシュが削除されました。

en: %d Polls to migrate from YOP-Polls
ja: %d 投票をYOP-投票から移行します

en: %d Polls to migrate from WP-Polls
ja: %d 投票をWP-投票から移行します

en: %d Polls to migrate from TotalPoll
ja: %d 投票をTotalPoll-投票から移行します

en: Purge cache
ja: キャッシュ削除

en: %d Polls to export
ja: %d 投票をエクスポートする

en: Import polls
ja: 投票を輸入

en: You are currently receiving updates!
ja: 現在、更新を受信しています！

en: Thank you for activating TotalPoll.
ja: TotalPollをアクティベートしていただきありがとうございます。

en: Updates
ja: アップデート

en: Do you want to receive updates when released?
ja: 更新がリリースされたら受信しますか？

en: Please enter your Envato license key.
ja: あなたのEnvatoライセンスキーを入力してください。

en: The submitted license key isn't valid. Please check it.
ja: 提出されたライセンスキーは有効ではありません。 もう一度チェックしてください。

en: Activate now!
ja: アクティベートされました！

en: Newsletter
ja: ニュースレター

en: Tips, tutorials and useful WordPress resources.
ja: ヒント、チュートリアルと便利なWordPressのリソース。

en: Thank you for installing TotalPoll Pro! We're excited to share tips and tutorials with you to make the most of TotalPoll. Subscribe now and you will receive a tip everyday for a week plus a 20% discount coupon to use in our store.
ja: TotalPoll Proをインストールしていただきありがとうございます。私たちは、TotalPollを最大限に活用するためにあなたとヒントやチュートリアルを共有することに興奮しています。今すぐ登録して、あなたは週の先端を毎日加えて私たちの店で使用する20% の割引クーポンを受け取ることになります

en: Enter your email here.
ja: ここにメールアドレスを書いて下さい

en: Count me in the <a href="%s" target="_blank">weekly newsletter</a>.
ja: 私を<a href="%s" target="_blank">weekly newsletter</a>.

en: No, thank you
ja: いいえ

en: Subscribe
ja: 登録

en: Keep in touch with us!
ja: 私たちと連絡してください!

en: All
ja: 全て

en: Could not fully remove the template(s) %s.
ja: 完全にテンプレートを削除できませんでした %s.

en: You cannot vote again in this poll.
ja: この票に対して投票できません

en: You have to vote for at least one choice. | You have to vote for at least %d choices.
ja[0]: あなたは、少なくとも一つの選択肢に投票する必要があります。(%d)

en: You cannot vote for more than one choice. | You cannot vote for more than %d choices.
ja[0]: あなたは、複数の選択肢に投票することはできません。(%d)

en: You have entered an invalid captcha code.
ja: 無効なキャプチャコードを入力しました。

en: You cannot vote because the quota has been exceeded.
ja: クォータを超えているので、あなたは投票することはできません。

en: You cannot see results before voting.
ja: あなたは投票前に結果を見ることはできません。

en: You cannot vote because this poll has not started yet.
ja: この投票がまだ開始されていないので、あなたは投票することはできません。

en: You cannot vote because this poll has been completed.
ja: この投票が完了しているので、あなたは投票することはできません。

en: You cannot vote because this poll is not available in your region.
ja: この投票は、あなたの地域ではご利用いただけませんので、あなたは投票することはできません。

en: You cannot vote because you have insufficient rights.
ja: あなたが十分な権限を持っているので、あなたは投票することはできません。

en: You cannot vote because you are a guest, please <a href="%s">sign in</a> or <a href="%s">register</a>.
ja: ゲストなので投票できません。どうぞ<a href="%s">sign in</a> or <a href="%s">register</a>.

en: Other
ja: 他の

en: Polls
ja: 投票

en: Add New
ja: 新たに足す

en: Add New Poll
ja: 新たに投票を足す

en: Edit Poll
ja: 投票を編集する

en: New Poll
ja: 新たな投票

en: All Polls
ja: 全ての投票

en: View Poll
ja: 投票を見る

en: Search Polls
ja: 投票を探す

en: No polls found
ja: 投票は見つかりませんでした

en: No polls found in Trash
ja: 投票はゴミ箱で見つかりました

[ctx: slug]
en: poll
ja: 投票

[ctx: slug]
en: polls
ja: 投票

en: Poll updated. <a href="%s">View poll</a>
ja: 投票が更新しました<a href="%s">View poll</a>

en: Custom field updated.
ja: カスタムフィールドが更新しました

en: Custom field deleted.
ja: カスタムフィールドが削除されました

en: Poll updated.
ja: 投票が更新しました

en: Poll restored to revision from %s
ja: 投票は％ｓからリビジョンに復元します %s

en: Poll published. <a href="%s">View poll</a>
ja: 投票が公開されました. <a href="%s">View poll</a>

en: Poll saved.
ja: 投票が保存されました。

en: Poll submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview poll</a>
ja: 投票が送信されました <a target="_blank" href="%s">投票をプレビュー</a>

en: Poll scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview poll</a>
ja: 投票が＜strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">投票をプレビュー</a>にスケジュールされました。

en: Poll draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview poll</a>
ja: 投票が書き上げられました <a target="_blank" href="%s">投票をプレビュー</a>

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Next page
ja: 次のページ

en: Vote
ja: 投票

en: Back
ja: 戻る

en: Proceed
ja: 進む

en: %s Vote | %s Votes
ja[0]: %s 票

en: %label% field does not contain a valid email.
ja: %label%フィールドには、有効なメールが含まれていません。

en: %label% field is required.
ja: %label%フィールドは必然です

en: %label% field does not contain a valid value.
ja: %label%フィールドに有効な値が含まれていません。

en: %label% field does not support multiple values.
ja: %label%は複数値をサポートしていません。

en: %label% has been used before.
ja: %label%は前に使われました

en: %label% field is not valid.
ja: %label%は有効では有りません

en: You cannot vote because %s field is not allowed.
ja: ％s のフィールドが許可されていないため、投票はできません。

en: Poll - TotalPoll
ja: 票ーTotalPoll

en: Poll widget
ja: 票ウィジェット

en: Title:
ja: タイトル：

en: Latest Poll - TotalPoll
ja: 最新の票ーTotalPoll

en: Random Poll - TotalPoll
ja: ランダム票ーTotalPoll

en: General
ja: 基本的な

en: Container
ja: コンテナー

en: Background
ja: 背景

en: Border
ja: ボーダー

en: Messages
ja: メッセージ

en: Foreground
ja: 全景

en: Choices per row
ja: 行当たりの選択肢

en: Animation duration (ms)
ja: アニメーションの継続時間（ミリ秒）

en: Border radius
ja: ボーダー半径

en: Default
ja: デフォルト

en: Background hover
ja: 背景ホバー

en: Border hover
ja: ボーダーホバー

en: Foreground hover
ja: 全景ホバー

en: Checked
ja: チェック

en: Buttons
ja: ボタン

en: Primary
ja: 主要

en: Votes bar
ja: 投票バー

en: Bar
ja: バー

en: Start color
ja: 開始カラー

en: End color
ja: 終了カラー

en: Color
ja: 色

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: Line height
ja: 行の高さ

en: Font family
ja: フォントファミリー

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Your browser does not support the audio element.
ja: お使いのブラウザは、オーディオ要素をサポートしていません。
