TotalPoll 3 - en to fr translation catalogue (391 entries)

en: "*" means wildcard.
fr: "*" Montre un caractère de remplacement.

en: "+" before IP means white-listed / "-" means black-listed / "*" means wildcard
fr: Une IP avec un "+" est sur la liste blanche / "-" sur la liste noire / "*" caractère de remplacement

en: "+" before word means white-listed.
fr: "+" avant les mots signifie liste-blanche.

en: "-" before word means black-listed.
fr: "-" avant les mots signifie liste-noire.

en: %d Polls to export
fr: %d Sondages à exporter

en: %d Polls to migrate from TotalPoll
fr: %d Sondages à migrer depuis TotalPoll

en: %d Polls to migrate from WP-Polls
fr: %d Sondages à migrer depuis WP-Polls

en: %d Polls to migrate from YOP-Polls
fr: %d Sondages à migrer depuis YOP-Polls

en: %field% for field input.
fr: %field% pour le champ.

en: %label% field does not contain a valid email.
fr: Le champ %label% ne contient pas d'email valide.

en: %label% field does not contain a valid value.
fr: Le champ %label% ne contient pas une valeur valide.

en: %label% field does not support multiple values.
fr: le champ %label% ne supporte pas les valeurs multiples.

en: %label% field is not valid.
fr: Le champ %label% n'est pas valide.

en: %label% field is required.
fr: Le champ %label% est requis.

en: %label% for field label.
fr: %label% pour le label.

en: %label% has been used before.
fr: %label% a déjà été utilisé auparavant.

en: %s Downloads
fr: %s Téléchargements

en: (Not Activated)
fr: (Inactif)

en: (Not Compatible)
fr: (Incompatible)

en: 0 means permanent.
fr: 0 signifie permanent.

en: 0 means unlimited.
fr: 0 signifie illimité.

en: 3rd-party Compatibility
fr: Compatibilité tierces

en: <code>TP_Extension</code> can be used now as a prototype for extensions.
fr: TP_extension peut être utilisé comme prototype pour les extensions.

en: <code>TP_Field</code> can be used now as a prototype for custom fields.
fr: TP_field peut être utilisé comme prototype pour les champs personnalisés.

en: <code>TP_HTML</code> is used for HTML manipulation and generation.
fr: TP_HTML est utilisé pour la génération et la manipulation HTML.

en: <code>TP_Poll</code> is the main class for poll manipulation and rendering.
fr: <code>TP_Poll</code> est la classe principale pour la manipulation et le rendu de sondages.

en: <code>TP_Request</code> is used to handle TotalPoll requests.
fr: TP_request est utilisé pour traiter les requêtes de TotalPoll.

en: <code>TP_Template</code> can be used now as a prototype for templates.
fr: TP_template peut être utilisé comme un prototype pour les modèles.

en: About
fr: À propos

en: Accepted
fr: Accepté

en: Activate
fr: Activer

en: Activate now!
fr: Activer maintenant!

en: Add New
fr: Ajouter

en: Add New Poll
fr: Ajouter nouveau sondage

en: Advanced
fr: Avancé

en: After voting
fr: Après avoir voté

en: All
fr: Tout

en: All Polls
fr: Tous les sondages

en: Allow multiple values
fr: Permettre de multiples valeurs

en: Allow user submissions
fr: Permettre la soumission d'utilisateur

en: And of course a question i.e. What is your favorite colors.
fr: Et une question, par exemple: quelle est votre couleur favorite.

en: And polish poll's appearance from this one.
fr: Astiquer l'apparence de ce sondage depuis cet onglet.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Are you planning to switch? You can migrate from WP-Polls and YOP polls easily (and many more plugins are coming).
fr: Vous pensez à changer ? Vous pouvez émigrer vos sondages depuis WP-Polls et YOP polls facilement.

en: Are you sure?!
fr: Êtes vous sûr?

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Available sizes
fr: Tailles disponibles

en: Back
fr: Retour

en: Basic
fr: Basique

en: Before voting
fr: Avant de voter

en: Block re-vote by Cookies
fr: Bloquer les re-votes par Cookies

en: Block re-vote by IP
fr: Bloquer les re-votes par IP

en: Browse
fr: Naviguer

en: Browse the statistics from this tab.
fr: Voyez les statistiques depuis cet onglet.

en: Browser
fr: Navigateur

en: Browsers
fr: Navigateurs

en: Bulk Actions
fr: Action en vrac

en: Bulk insertion
fr: Insertion en vrac

en: Buy now
fr: Acheter maintenant

en: By
fr: Par

en: By now you are familiar with the basics of TotalPoll. Thank you for your time! If you need any help, please don't hesitate to visit our <a href="%s">support center</a>.
fr: A présent, vous êtes familier avec les bases de TotalPoll. Merci pour votre temps! Si vous avez besoin d'aide, n'hésitez pas à visiter notre <a href="%s">centre de support</a>.

en: Change choices settings to match your needs.
fr: Changez les paramètres des choix pour qu'ils correspondent à vos besoins.

en: Change results settings to match your needs.
fr: Changez les paramètres des résultats pour qu'ils correspondent à vos besoins.

en: Changing the current template requires a page reload. All changes will be saved now. Are you sure?
fr: Changer le modèle requiert le rechargement de la page. Tous les changements seront sauvegardés désormais. Êtes vous sûr?

en: Check our knowledge base.
fr: Regardez notre base de connaissance.

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Choice
fr: Choix

en: Choice content
fr: Contenu de choix

en: Choice full audio url
fr: Url de l'audio (complet)

en: Choice full image url
fr: Url de l'image (complet)

en: Choice full video url
fr: Url de la vidéo (complet)

en: Choice label
fr: Label de choix

en: Choice thumbnail audio url
fr: Url de mignature

en: Choice thumbnail image url
fr: Url de l'image de mignature

en: Choice thumbnail video url
fr: Choix de l'url de la mignature de la vidéo

en: Choice visibility
fr: Choix visibilité

en: Choices
fr: Choix

en: Choices per page
fr: Choix par page

en: Collecting additional information from voters has never been that easy. With our unique 5 different field types, you can absolutely collect everything.
fr: Collecter les informations additionnelles des votants n'a jamais été aussi simple. Avez nos 5 différents champs, vous pouvez tout collecter.

en: Comparison
fr: Comparaison

en: Could not access filesystem.
fr: Impossible d'accéder au filesystem.

en: Could not fully remove the extension(s) %s.
fr: N'a pas pu retirer toutes l'/les extension(s) %s.

en: Could not fully remove the template(s) %s.
fr: N'a pas pu retirer tous les modèles %s.

en: Could not remove the old package.
fr: Impossible de supprimer l'ancien package.

en: Count me in the <a href="%s" target="_blank">weekly newsletter</a>.
fr: Comptez moi dans <a href="%s">la newsletter hebdomadaire</a>.

en: Credits
fr: Crédits

en: Current:
fr: Actuel:

en: Custom field deleted.
fr: Champ personnalisé supprimé.

en: Custom field updated.
fr: Champ personnalisé mis à jour.

en: Custom fields
fr: Champs personnalisés

en: Customization
fr: Personnalisation

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Default value per line.
fr: Valeur par défaut par ligne.

en: Default values
fr: Valeurs par défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Denied
fr: Refusé

en: Descending
fr: Descendant

en: Details
fr: Détails

en: Do you need “Welcome message” or “Thank you message”? We have got your back! With over 5 customization settings, you definitely have the total control.
fr: Avez-vous besoin d'un "message de bienvenue" ou d'un "message de remerciement" ? nous avons 5 paramètres de personnalisation, vous avez le contrôle total.

en: Do you want to receive updates when released?
fr: Voulez-vous recevoir les mise à jour à leur sortie?

en: Done
fr: Terminé

en: Download
fr: Télécharger

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
fr: Téléchargement de l'installation du package depuis <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Downloading update from <span class="code">%s</span>&#8230;
fr: Téléchargement d'une mise à jour depuis <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Edit
fr: Modifer

en: Edit Poll
fr: Modifier le sondage

en: Enable logs
fr: Autoriser les registres

en: End date
fr: Date de fin

en: Enter your email here.
fr: Entrez votre email ici.

en: Extend TotalPoll functionality and appearance with premium extensions and templates.
fr: Rajouter des fonctionnalités à TotalPoll avec ses modèles et extensions premium.

en: Extension page
fr: Page d'extension

en: Field CSS classes
fr: CSS Classes de champ

en: Field classes
fr: Classes de champ

en: Field default
fr: Champ par défaut

en: Field label
fr: Label du champ

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Field rows
fr: Les lignes de champ

en: Field template
fr: Modèle de champ

en: Fields
fr: Champs

en: Filesystem error.
fr: Erreur du filesystem.

en: Filled (required)
fr: Remplis (nécessaire)

en: Filter IPs by the following list.
fr: Filtrer par liste.

en: Filter by list
fr: Filtrer par liste

en: Filter list
fr: Liste de filtre

en: First
fr: Premier

en: First things first, let's give the poll a title i.e. Favorite colors.
fr: Pour commencer, donnons au sondage un nom, par exemple: couleur favorite.

en: Free!
fr: Gratuit!

en: From this page you can manage TotalPoll extensions.
fr: Vous pouvez organiser les extensions de TotalPoll depuis cette page.

en: From this page you can manage manage TotalPoll templates.
fr: Vous pouvez organiser les modèles de TotalPoll depuis cette page.

en: Full audio url
fr: Url Audio complète

en: Full image url
fr: Url de l'image complète

en: Full video url
fr: Url de la vidéo (complet)

en: Get it
fr: Obtenez le

en: Give your polls more attraction with Text, Image, Video, Audio, Short code or even HTML.
fr: Donnez à vos sondages des images, du son, des vidéo, un shortcode ou même de HTML.

en: Go to Polls
fr: Aller vers les sondages

en: Have a question? Read the FAQs.
fr: Une question? Lisez la FAQ.

en: Heads up! Enabling this along with pagination can cause performance issues.
fr: Attention ! Activer ceci avec la pagination peut causer des problèmes de performance.

en: Heads up! Statistics are based on logs.
fr: Attention! Les statistiques sont basées sur les registres.

en: Hide new submissions for moderation
fr: Cacher les nouvelles soumissions pour la modération

en: Hide results
fr: Cacher les résultats

en: Hold Control/Command for multiple selection.
fr: Tenir Control/Command pour la sélection multiple.

en: IP Per line.
fr: IP par ligne.

en: If you have a template in a .zip format, you may install it by uploading it here.
fr: Si vous avez un modèle en format .zip, vous pouvez l'installer en le téléchargeant ici.

en: If you have an extension in a .zip format, you may install it by uploading it here.
fr: Si vous avez une extension en format .zip, vous pouvez l'installer en la téléchargeant ici.

en: Import
fr: Importer

en: Import polls
fr: Importer des sondages

en: Include in statistics
fr: Inclure en statistique

en: Install
fr: Installer

en: Install Now
fr: Installer

en: Install package not available.
fr: L'installation est indisponible pour le moment.

en: Installed
fr: Installé

en: Installing the package&#8230;
fr: Installation du package...

en: Insufficient data to analyze.
fr: Pas assez d'éléments pour analyser.

en: Integration
fr: Intégration

en: Invalid argument passed
fr: Argument invalide passé

en: Keep in touch with us!
fr: Rester en contact avec nous !

en: Label CSS classes
fr: CSS Classes de label

en: Label classes
fr: Classes de label

en: Last
fr: Dernier

en: Lastly, the submissions from this one.
fr: Et pour finir, vous pouvez voir les soumissions depuis cet onglet.

en: Latest Poll - TotalPoll
fr: Dernier sondage - TotalPoll

en: Limit by date
fr: Limite par date

en: Limit by quota
fr: Limite par quota

en: List
fr: Liste

en: Logs
fr: Registres

en: Make your polls look compelling with customized templates from our store.
fr: Embellissez votre sondage avec des modèles personnalisés depuis notre magasin.

en: Maximum selection
fr: Sélection maximum

en: Membership type
fr: Type d'appartenance

en: Minimum selection
fr: Sélection minimum

en: Month
fr: Mois

en: Must be a valid regular expression.
fr: Cela doit être une expression régulière valide.

en: Must match
fr: Doit correspondre

en: Must not match
fr: Ne doit pas correspondre

en: Name
fr: Nom

en: New Poll
fr: Nouveau sondage

en: New poll
fr: Nouveau sondage

en: Next
fr: Suivant

en: Next page
fr: Page suivante

en: No extensions. Browse the <a href="%s">store</a>.
fr: Aucune extension. Visitez <a href="%s">la boutique</a>.

en: No polls found
fr: Aucun sondages trouvés

en: No polls found in Trash
fr: Aucun sondages dans la poubelle

en: No templates. Browse the <a href="%s">store</a>.
fr: Aucun modèle. Visitez <a href="%s">la boutique</a>.

en: No, thank you
fr: Non merci

en: Now let's introduce poll choices i.e. Red, green and blue.
fr: Maintenant rajoutons les réponses au sondages, par exemple: Rouge, vert et bleu.

en: One choice per line.
    Red
    Green
    Blue
fr: Un choix par ligne.
    Rouge
    Vert
    Bleu

en: One log | %s logs
fr[0]: Un registre
fr[1]: %s registres

en: One submission | %s submissions
fr[0]: Une soumission
fr[1]: %s Soumissions

en: Open a support ticket.
fr: Ouvrir un ticket de support.

en: Open this file in the Plugin Editor
fr: Ouvrir ce fichier dans l'éditeur de plugin

en: Option per line.
fr: Option par ligne.

en: Order by
fr: Ordre par

en: Order choices
fr: Ordre des choix

en: Order direction
fr: Direction de l'ordre

en: Order results
fr: Ordre des résultats

en: Other
fr: Autre

en: Overall performance
fr: Performance en générale

en: Package install failed.
fr: Installation échouée.

en: Package installed successfully.
fr: Installation réussie.

en: Packages updated successfully.
fr: Package parfaitement mis à jour.

en: Paste this shortcode anywhere to embed the poll.
fr: Collez ce code n'importe où pour y mettre le sondage.

en: Percentages
fr: Pourcentages

en: Platform
fr: Plateforme

en: Platforms
fr: Plateformes

en: Please attach the following information when you open a new ticket.
fr: Rajoutez les informations suivantes lorsque vous ouvrez un ticket.

en: Please enter your Envato license key.
fr: Entrez votre clé de licence Envato.

en: Poll
fr: Sondage

en: Poll - TotalPoll
fr: Sondage - TotalPoll

en: Poll draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview poll</a>
fr: Projet de sondage mis à jour. <a target="_blank" href="%s">Aperçu du sondage</a>

en: Poll published. <a href="%s">View poll</a>
fr: Sondage publié. <a href="%s">Voir le sondage</a>

en: Poll restored to revision from %s
fr: Sondage restauré à la révision de %s

en: Poll saved.
fr: Sondage sauvegardé.

en: Poll scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview poll</a>
fr: Sondage prévu pour le <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Aperçu du sondage</a>

en: Poll submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview poll</a>
fr: Sondage soumis. <a target="_blank" href="%s">Aperçu du sondage</a>

en: Poll updated.
fr: Sondage mis à jour.

en: Poll updated. <a href="%s">View poll</a>
fr: Sondage mis à jour. <a href="%s">Voir le sondage</a>

en: Poll widget
fr: Widget du sondage

en: Polls
fr: Sondages

en: Polls have been migrated successfully.
fr: Sondages émigrés avec succès.

en: Polls import
fr: Importations des sondages

en: Preparing to install <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;
fr: Préparation de l'installation du package <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Print
fr: Imprimer

en: Proceed
fr: Poursuivre

en: Protip: Use bulk insertion when you have already a list of choices.
fr: Protip: Utilisez l'insertion en vrac uniquement si vous avez déjà une liste de choix.

en: Publish
fr: Publier

en: Purge cache
fr: Purger le cache

en: Random
fr: Aléatoire

en: Random Poll - TotalPoll
fr: Sondage aléatoire -TotalPoll

en: Receive updates by activating TotalPoll via Envato license key.
fr: Recevez les mises à jour en activant la clé de licence Envato.

en: Refresh (new purchases)
fr: Rafraîchir (nouvelles achats)

en: Regenerate poll unique ID
fr: Générer une ID unique

en: Regular expression
fr: Expressions régulières

en: Regular vote tracking has been made easy. You can now track votes daily, weekly and monthly. Even, you can track custom field values with votes.
fr: Le mode de traçage régulier est simple. Vous pouvez désormais suivre les votes d'une façon quotidienne, hebdomadaire ou mensuelle. De plus, vous pouvez suivre des valeurs personnalisées avec les votes.

en: Remove
fr: Supprimer

en: Removing the old version of the package&#8230;
fr: Suppression de l'ancien package...

en: Request
fr: Requête

en: Require membership
fr: Appartenance requise

en: Require reCaptcha
fr: ReCaptcha requis

en: Require vote
fr: Vote requis

en: Requires
fr: Requérir

en: Requires %s
fr: Requérir %s

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset settings to defaults
fr: Réinitialiser les paramètres par défaut

en: Reset votes
fr: Réinitialiser les votes

en: Results
fr: Résultats

en: Results Shortcode
fr: Shortcode de résultats

en: Results content
fr: Contenu des résultats

en: Results fragments
fr: Fragments des résultats

en: Return to Templates
fr: Retourner aux modèles

en: Return to extensions
fr: Retourner aux extensions

en: Rich
fr: Riche

en: Rows
fr: Lignes

en: SEO Friendly
fr: Convivial SEO

en: Screens
fr: Écran

en: Search Engine Optimization is a very key factor for every website. Thus, TotalPoll makes polls more search-engine friendly in order to get more search traffic.
fr: SEO (Search Engine Optimization) est un facteur clé pour tous les sites web. De plus, TotalPoll rend les sondages plus simple à trouver sur un moteur de recherche.

en: Search Polls
fr: Rechercher les sondages

en: Secret Key
fr: Clé secrète

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select bulk action
fr: Sélectionner l'action vrac

en: Set a "thank you" or "welcome" message from this tab.
fr: Mettez un message depuis cette page.

en: Set current settings as defaults
fr: Définir les paramètres actuels comme valeurs par défaut

en: Set limitations to match your needs.
fr: Mettez des limitations pour que le sondage correspond à vos besoins.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Site Key
fr: Clé du site

en: Start date
fr: Date de commencement

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Status
fr: Staut

en: Store
fr: Boutique

en: Submissions
fr: Soumissions

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Successfully installed the package <strong>%1$s %2$s</strong>.
fr: Installation du package <strong>%1$s %2$s</strong> réussie.

en: Support / Help
fr: Aide / Support

en: Support Center
fr: Centre de support

en: Take TotalPoll’s functionality a step further with powerful extensions from our store.
fr: Les fonctionnalités de TotalPoll sont infinies avec les extensions depuis notre magasin.

en: Template
fr: Modèle

en: Template page
fr: Page modèle

en: Templates
fr: Modélès

en: Testimonials
fr: Témoignages

en: Text
fr: Texte

en: Text area
fr: Zone de texte

en: Thank you for activating TotalPoll.
fr: Merci d'avoir activé TotalPoll.

en: Thank you for installing TotalPoll Pro! We're excited to share tips and tutorials with you to make the most of TotalPoll. Subscribe now and you will receive a tip everyday for a week plus a 20% discount coupon to use in our store.
fr: Merci d'avoir installé TotalPoll Pro! Nous sommes excité de partager nos tutoriels et nos astuces avec vous. Abonnez vous et vous recevrez une astuce chaque semaine en plus d'un coupon de réduction de 20% à utiliser dans notre boutique.

en: Thank you for using TotalPoll! This update brings several improvements and new features along with fixes of known bugs.
fr: Merci d'utiliser TotalPoll! Cette mise à jour apporte quelques améliorations et de nouvelles fonctionnalités ainsi que des corrections de bugs connus..

en: Thank you!
fr: Merci!

en: The <code>extension.php</code> file doesn't contain a valid extension header.
fr: Le fichier extension.php ne possède pas une entête valide.

en: The <code>extension.php</code> file doesn't contain the minimum required version.
fr: Le fichier extension.php ne contient pas la version minimale requise.

en: The <code>template.php</code> doesn't contain a valid template header.
fr: Le modèle ne contient pas une entête valide.

en: The <code>template.php</code> file doesn't contain the minimum required version.
fr: Le fichier template.php ne contient pas la version minimale requise.

en: The ability of Totalpoll to reduce votes and results makes it easy for you to specify conditions under which visitors can vote in a poll or see its results.
fr: TotalPoll vous permet de réduire les votes et les résultats pour vous aider à spécifier les conditions; quel visiteur peut voter ou qui peut voir les résultats.

en: The cache has been purged.
fr: La cache a été purgé.

en: The extensibility of TotalPoll makes such extensions and templates possible. Developers can certainly make TotalPoll a step further to suit your needs.
fr: L’extensibilité de TotalPoll ouvre beaucoup d'opportunité. Les développeurs peuvent certainement faire un pas de plus pour convenir à vos besoins.

en: The extension is missing the <code>extension.php</code> essential file.
fr: L'extension n'a pas le fichier essentiel extension.php.

en: The maximum number of choices to be sent.
fr: Le nombre maximum de choix à envoyer.

en: The membership type that can vote.
fr: Type d'appartenance.

en: The minimum number of choices to be sent.
fr: Le nombre minimal de choix à envoyer.

en: The order direction (ascending or descending).
fr: Direction de l'ordre.

en: The package contains no files.
fr: Le package ne contient aucun fichiers.

en: The package is at the latest version.
fr: Le package est à jour.

en: The submitted license key isn't valid. Please check it.
fr: La clé n'est pas valide. Réessayez.

en: The template is missing the <code>%s</code> file.
fr: Le modèle n'a pas le fichier <code>%s</code>.

en: The template is missing the <code>template.php</code> stylesheet.
fr: Le modèle manque la feuille de style <code>template.php</code>.

en: There are no logs.
fr: Il n'y a pas de registre.

en: There are no submissions.
fr: Il n'y a aucune soumission.

en: There are stored submissions, but custom fields must be present to browse them.
fr: Il existe des soumissions stockées, mais les champs personnalisés doivent être présent pour les ouvrir.

en: This extension requires TotalPoll version %s or higher
fr: Cette extension demande la version %s ou plus

en: This field value must be unique in submissions table.
fr: Cette valeur de champ doit être unique dans le tableau des soumissions.

en: This poll was created with prior version of TotalPoll. Please <a href="%s">migrate your polls</a>.
fr: Ce sondage a été créé avec la version antérieure de TotalPoll. S'il vous plaît <a href="%s">migrer vos sondages</a> .

en: This template requires TotalPoll version %s or higher
fr: Ce modèle requiert la version %s ou plus

en: Thumbnail audio url
fr: Url de l'image de mignature

en: Thumbnail image url
fr: Url de l'image de mignature

en: Thumbnail video url
fr: Url de la mignature de la vidéo

en: Time
fr: Temps

en: Tips, tutorials and useful WordPress resources.
fr: Astuces, tutoriels et des ressources WordPress utiles.

en: Title
fr: Titre

en: Title:
fr: Titre:

en: Tools
fr: Outils

en: Tools for importing, exporting and migrating polls.
fr: Des outils pour importer, exporter et émigrer les sondages.

en: Total votes
fr: Total des votes

en: TotalPoll About
fr: À propos de TotalPoll

en: TotalPoll Extensions
fr: Extensions TotalPoll

en: TotalPoll Store
fr: Boutique TotalPoll

en: TotalPoll Support Center
fr: Centre de support TotalPoll

en: TotalPoll Templates
fr: Modèles TotalPoll

en: TotalPoll Tools
fr: Outils TotalPoll

en: TotalPoll Update
fr: Mises à jour de TotalPoll

en: TotalPoll is compatible with other plugins like WPML, ACF, WP SUPER CACHE and Others.
fr: TotalPoll est compatible avec d'autres plugins tel que WPML, ACF, WP SUPER CACHE et autres.

en: TotalPoll was developed with performance in mind! It functions without a glitch with WordPress.
fr: TotalPoll a été développé avec soin et est très bien optimisé! Fonctionne sans aucun problème avec WordPress.

en: TotalPoll will synchronize votes between translations automatically. Therefore, choices must be in the exact order across all translations.
fr: TotalPoll syncronisera les votes entre traductions automatiquement. Pour cette raison, les choix doivent être dans l'ordre exact à travers toutes les traductions.

en: Totalpoll integrates your polls everywhere like with a short code, widget or even a direct link.
fr: TotalPoll intègre vos sondages n'importe où avec un shortcode, un widget ou un lien direct.

en: Trace back every vote, with an informative log to identify any cheating attempts.
fr: Traque tous les votes, avec un registre informatif pour identifier n'importe quelle tentative de triche.

en: Under the Hood
fr: En dessous de la capuche

en: Unpacking the package&#8230;
fr: Déballage du package...

en: Unpacking the update&#8230;
fr: Déballage de la mise à jour...

en: Until reaching
fr: Jusqu'à atteindre

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update package not available.
fr: Mises à jour indisponibles.

en: Update to %s
fr: Mettre à jour vers %s

en: Updates
fr: Mises à jour

en: Upload
fr: Télécharger

en: Upload image first
fr: Télécharger l'image d'abord

en: Upload package
fr: Téléchargement du package

en: Use common keywords for best results.
fr: Utilisez des mots clés communs pour les meilleurs résultats.

en: User agent
fr: Agent utilisateur

en: User friendly
fr: Facile à utiliser

en: Video
fr: Vidéo

en: View Poll
fr: Voir les sondages

en: Visit this page if you need any help with TotalPoll.
fr: Visitez cette page si vous avez besoin d'aide.

en: Vote
fr: Voter

en: Votes casted
fr: Votes rentrés

en: Votes casted this month
fr: Votes rentrés ce mois-ci

en: Votes casted this week
fr: Votes rentrés cette semaine

en: Votes casted today
fr: Votes rentrés aujourd'hui

en: Votes over months
fr: Votes sur le mois

en: Votes over the last 30 days of activity
fr: Votes des 30 derniers jours

en: Votes over years
fr: Votes dans l'année

en: Voting limitations
fr: Limitation de vote

en: Welcome to
fr: Bievenue à

en: Welcome!
fr: Bienvenue!

en: What can we help you with?
fr: Ce que nous pouvons vous aider avec ?

en: What’s New
fr: Quoi de neuf

en: With TotalPoll, you can now create polls within 60 seconds! Its user friendly interface was expertly designed to make poll creation hassle-free.
fr: Avec TotalPoll vous pouvez créer des sondages en moins de 60 secondes! Son interface simple a été conçue spécialement à cet effet.

en: With Totalpoll, you gain more engagement with an optimal viewing experience for your visitors. And your polls will always look amazing whether in a laptop, tablet or a smartphone.
fr: Avec Totalpoll, vous gagnez plus d'engagement avec une expérience visuelle optimale pour vos visiteurs. Vos sondages seront toujours une belle apparence que ce soit dans un ordinateur portable, une tablette ou un smartphone.

en: Word per line.
fr: Mots par ligne

en: Year
fr: Année

en: You are almost done! Now It's time to publish the poll.
fr: Vous avez presque fini! Il est temps de publier le sondage.

en: You are currently receiving updates!
fr: Vous être en train de recevoir la nouvelle mise à jour!

en: You can access to your polls and TotalPoll features from this menu.
fr: Vous pouvez accéder à vos sondages et aux fonctionnalités de TotalPoll depuis ce menu.

en: You can also browse the logs from this tab.
fr: Vous pouvez aussi ouvrir le registre depuis cet onglet.

en: You can create your first poll from this page.
fr: Vous pouvez créer votre premier sondage depuis cette page.

en: You can manage custom fields from this tab.
fr: Vous pouvez organiser un champ personnalisé depuis cet onglet.

en: You can use this button to reset choices votes to 0. You can also set votes manually from "votes" field underneath.
fr: Vous pouvez utiliser ce bouton pour réinitialiser les votes à 0. Vous pouvez aussi mettre les votes manuellement depuis le champ "votes" ci-dessous.

en: You cannot see results before voting.
fr: Vous ne pouvez pas voir les résultats avant d'avoir voté.

en: You cannot vote again in this poll.
fr: Vous ne pouvez pas voter une seconde fois.

en: You cannot vote because %s field is not allowed.
fr: Vous ne pouvez pas voter car %s champ n'est pas permit.

en: You cannot vote because the quota has been exceeded.
fr: Vous ne pouvez pas voter parce que le quota a excédé .

en: You cannot vote because this poll has been completed.
fr: Vous ne pouvez pas voter parce que le sondage est terminé.

en: You cannot vote because this poll has not started yet.
fr: Vous ne pouvez pas voter car ce sondage n'a pas encore commencé.

en: You cannot vote because this poll is not available in your region.
fr: Vous ne pouvez pas voter car ce sondage n'est pas disponible dans votre région.

en: You cannot vote because you are a guest, please <a href="%s">sign in</a> or <a href="%s">register</a>.
fr: Vous ne pouvez pas voter parce que vous êtes un invité, <a href="%s">connectez vous</a> ou <a href="%s">inscrivez vous</a>.

en: You cannot vote because you have insufficient rights.
fr: Vous n'avez pas les droits nécessaires pour voter.

en: You cannot vote for more than one choice. | You cannot vote for more than %d choices.
fr[0]: Vous ne pouvez pas choisir plus d'un choix.
fr[1]: Vous ne pouvez pas choisir plus de %d choix

en: You have entered an invalid captcha code.
fr: Le code captcha est invalide.

en: You have to vote for at least one choice. | You have to vote for at least %d choices.
fr[0]: Vous devez choisir au moins un choix.
fr[1]: Vous devez choisir au moins %d choix

en: You need to <a href="%s">enter your Envato license key</a> in order to update TotalPoll.
fr: Vous devez <a href="%s">entrer votre clé de licence Envato</a> pour mettre à jour TotalPoll.

en: option_key : Option label
fr: option_key : Option du label

en: or
fr: ou

[ctx: slug]
en: poll
fr: sondage

[ctx: slug]
en: polls
fr: sondages
